محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه | فرمول سال 1402

دانلود گلچین آهنگ های اسفند 1402 تور کربلا و نجف مجال
Data Analyst ahaang.com
محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه | فرمول سال 1402
محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه | فرمول سال 1402

اولین حقوق قانونی و شرعی که به واسطه عقد ازدواج به زن تعلق می گیرد، تحت عنوان مهریه شناخته می شود. مهریه می تواند انواع مختلفی داشته باشد که نوع و میزان آن براساس توافق طرفین تعیین می شود. ممکن است شما نیز عبارت ” محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه ” بارها به گوشتان رسیده باشد. در این مطلب قصد داریم مفهوم و فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه را به طور کامل با یکدیگر بررسی کنیم، پس تا انتها همراه ما بمانید.

مهریه به نرخ روز چیست؟

همانطور که گفتیم مهریه انواع مختلفی دارد و می تواند طلا، سکه، ملک، وجه نقد و … باشد. شرط لازم برای مهریه این است که مالیت داشته باشد، یعنی بتوان برای آن قیمتی در نظر گرفت. هرگاه مهریه به صورت سکه، طلا، ملک و یا اقلام این چنینی تعیین شود، در گذر زمان و با تغییر ارزش پول، ارزش مهریه همچنان حفظ می شود.

به عنوان مثال باتوجه به اینکه از سال 1370 تا کنون ارزش ریال کاهش یافته است، قیمت طلا و سکه به همان نسبت افزایش یافته است. بنابراین اگر مهریه بدین صورت تعیین شده باشد، هر زمان که زن مهریه خود را مطالبه کند در واقع مهریه را به ارزش همان روز دریافت می کند.

اما در شرایطی که مهریه به صورت وجه نقد رایج کشور یعنی ریال تعیین شده باشد، باتوجه به کاهش ارزش پول، مهریه ایشان باید به نرخ روز تبدیل شود و ارزش واقعی آن به ایشان پرداخت گردد. برای این منظور قوه قضاییه فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز را تعریف کرده است که در ادامه به آن می پردازیم.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز چیست؟

برای محاسبه مهریه به نرخ روز براساس فرمول قوه قضاییه لازم است در ابتدا مبلغ مهریه مشخص شده در عقدنامه را در شاخص قیمت سال مطالبه مهریه ضرب کرده و سپس حاصل را بر شاخص قیمت سال عقد تقسیم کنید.

محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه | فرمول سال 1402

شاخص قیمت سالانه عددی است که در پایان هرسال توسط بانک مرکزی براساس میانگین شاخص های ماهانه همان سال تعیین و اعلام می گردد. بنابراین برای مطالبه مهریه به نرخ روز به شاخص همان سال دسترسی وجود ندارد و ملاک محاسبه آخرین شاخص موجود یعنی شاخص سال قبل از مطالبه مهریه می باشد.

شما می توانید برای محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 به صورت آنلاین کلیک کنید و یا از طریق فرمول زیر محاسبه را انجام دهید.

مهریه به نرخ روز 1402 = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال 1401)

قوانین مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز

  1. قانون تبدیل مهریه به نرخ روز تنها برای مهریه های وجه نقد رایج مملکت یعنی ریال امکان پذیر است و شامل ارز خارجی مانند دلار نمی شود.
  2. در صورت فوت شوهر در فرمول محاسبه مهریه، شاخص سال فوت مرد جایگزین شاخص سال مطالبه مهریه می شود.
  3. در صورت فوت زن، ورثه نمی توانند درخواست نرخ روز مهریه را داشته باشند. ورثه زن تنها می توانند مهریه مندرج در عقدنامه را طلب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پخش سراسری موزیک

شما در رسانه آهنگ و معتبرترین وبسایت های موسیقی ایرانی توضیحات بیشتر ...
برقراری تماس از طریق تلگرام aminka90@
پلیر رسانه آهنگ
00:00
00:00
00:00
لیست پخش
دانلود