معرفی چند بازی برای تقویت هوش کلامی کودکان و بزرگسالان

دانلود گلچین آهنگ های بهمن 1402 تور کربلا و نجف
Data Analyst ahaang.com
معرفی چند بازی برای تقویت هوش کلامی کودکان و بزرگسالان
معرفی چند بازی برای تقویت هوش کلامی کودکان و بزرگسالان

مهارت‎های کلامی یکی از عواملی است که می‎تواند موفقیت کودک را در زندگی آینده خود تامین کند. هرچقدر که هوش کلامی یک فرد بیشتر باشد، حاضرجواب‎تر خواهد بود و در موقعیت‎های مختلف امکان برقراری ارتباط نیز بیشتر می‏شود. اما اگر بزرگسال هستید، باز هم می‎توانید با استفاده از راهکارهای مختلف، به تقویت هوش کلامی خود بپردازید. در اینجا تعداد بازی برای تقویت هوش کلامی کودکان و بزرگسالان معرفی خواهیم کرد.

هوش کلامی چیست؟

پیش از هر چیزی بایستی بدانیم که هوش کلامی چیست. هوش صرفا محدود به IQ نیست و انواع مختلفی دارد. یکی از انواع هوش، هوش کلامی یا هوش زبانی است. در واقع بخش خاصی از مغز ما مسئول برانگیختن وجوه مختلف زبانی ماست. ما با همین قابلیت توانایی فکر کردن، صحبت کردن با دیگران و نوشتن را پیدا می‎کنیم. افرادی که از هوش کلامی بالایی برخوردار هستند راحت‎تر می‎توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند، آنچه که در ذهن دارند را بر زبان می‎آورند، حاضرجواب‎تر می‏شوند و توانایی نوشتن متون مختلف از جمله داستان و شعر را کسب خواهند کرد.

معرفی بازی برای تقویت هوش کلامی برای کودکان

در صورتی که قصد تقویت هوش کلامی کودکان را دارید، از بازی‎های زیر برای انجام این کار استفاده کنید:

بازی حدس بزن

یکی از انواع بازی برای تقویت هوش کلامی، بازی حدس بزن است. در این بازی نیاز است که یک شیء را در دست خود بگیرید و پشت‎تان قایم کنید. سپس هر بار یکی از ویژگی‎های آن شیء را به کودک گفته و از او بخواهید که شیء مدنظر را حدس بزند.

بازی اسم گذاشتن

در این بازی سعی کنید که یک فرد یا یک شیء را برای کودک توصیف کنید. برای مثال می‎توانید عملکرد یا رفتار آن شخص یا شیء را به کودک بگویید و از او بخواهید که برای این فرد یا شیء یک اسم بگذارد.

بازی تکرار

در این بازی برای تقویت هوش کلامی از کودک خواسته می‏شود که یک جمله ساده را برعکس بگوید. برای مثال جمله «نام او علی است» را به کودک بگویید و از او بخواهید که آن را به شکل «است علی او نام» تکرار کند.

بازی شناسایی افراد

در این بازی لازم است که عکس‎های قدیمی خانوادگی رو روبروی کودک قرار دهید و از او بخواهید که نام آن‎ها را بگوید. می‎توانید این کار را برای شخصیت‎های محبوب کودک از جمله ورزشکاران و کاراکترهای انیمیشنی نیز تکرار کنید.

بازی قصه‎گویی

یک بازی برای تقویت هوش کلامی، نوشتن قصه است. به طور کلی کودکان علاقه زیادی به قصه شنیدن و قصه گفتن دارند. شما می‎توانید یک دفتر زیبا و بامزه برای او تهیه کنید و از او بخواهید که داستان و قصه خودش را بسازد و در دفتر بنویسید. در صورتی که کودک هنوز سواد نوشتن ندارد، خودتان مسئولیت نوشتن را بر عهده بگیرید.

بازی کلمه

در این بازی نیاز است که حداقل 2 نفر حضور داشته باشند. برای انجام آن از یک حرف خاص شروع کنید مانند «س» و از نفر اول بخواهید که یک اسم که با همین حرف شروع می‏شود را بگوید مانند سارا. سپس نفر بعدی بایستی یک اسم با حرف آخر اسم قبلی یعنی «ا» بگوید و بازی به همین ترتیب ادامه می‎یابد.

بازی جملات ناقص

در این بازی نیاز است که یک جمله ناقص را مطرح کنید و از کودک بخواهید که آن را کامل کند. سعی کنید جملاتی را انتخاب کنید که پتانسیل کامل شدن را داشته باشند. انجام این کار علاوه بر تقویت هوش کلامی کودک، به تقویت قوه خیال‎پردازی او نیز کمک خواهد کرد.

 

معرفی چند بازی برای تقویت هوش کلامی کودکان و بزرگسالان

معرفی بازی برای تقویت هوش کلامی بزرگسالان

تقویت هوش کلامی در بزرگسالان نیز امکان‎پذیر است و این موضوع می‎تواند به افزایش هوش تجاری و آموزش رشد و توسعه فردی و اجتماعی نیز کمک شایانی کند. انواع بازی برای تقویت هوش کلامی بزرگسالان از پیچیدگی‎های بیشتری برخوردار است که در ادامه به آن‎ها اشاره خواهیم کرد.

گزارشگری

یکی از روش‎هایی که به تقویت هوش کلامی در بزرگسالان کمک زیادی می‎کند، گزارشگری است. اگر به فوتبال علاقه دارید، یک مسابقه فوتبال را پخش کرده و صدای آن را قطع و خودتان آن را گزارشگری کنید. می‎توانید این کار را روی مستند حیات وحش و مسابقات دیگر نیز انجام دهید. حتی می‎توانید صدای خودتان را ضبط کنید و با صدای اصلی مقایسه کرده و ایرادات‎تان را برطرف کنید. قطعا انجام این کار در ابتدا چندان جالب به نظر نمی‎رسد اما بعد از مدتی شاهد پیشرفت خود در زمینه هوش کلامی خواهید بود.

حل جدول متقاطع

یک بازی برای تقویت هوش کلامی، جدول متقاطع است. این جدول‎ها را می‎توانید در روزنامه‎ها و صفحه آخر مجلات پیدا کنید. به لطف وجود اینترنت، این روزها انواع آنلاین جداول متقاطع نیز وجود دارد. با حل این جداول می‎توانید دایره لغات خود را افزایش داده و با مترادف‎ها و متضادها بیشتر آشنا شوید. همچنین این جداول به تقویت حافظه نیز کمک خواهند کرد.

پیدا کردن اسامی جدید برای اشیاء

یکی دیگر از راه‎های افزایش هوش کلامی در بزرگسالان پیدا کردن نام‎های جدید برای اشیاء است. برای مثال روزی یک کودک چکش را «گوشت‎کوب نجاری» نامید. شما می‎توانید همین تمرین را برای اسامی دیگر انجام دهید.

مطالعه

در کنار انواع بازی برای تقویت هوش کلامی، مطالعه نیز بسیار ضروری است. به عنوان یک فرد بزرگسال بایستی حداقل روزی 15 دقیقه از زمان خود را به خواندن کتاب، مقالات و نوشته‎های دیگران اختصاص دهید. انجام این کار باعث می‏شود که دایره واژگان شما تا حد زیادی افزایش یابد.

 

معرفی چند بازی برای تقویت هوش کلامی کودکان و بزرگسالان

سخن پایانی

ما در این نوشتار سعی کردیم تا تعدادی بازی برای تقویت هوش کلامی کودکان معرفی کنیم. در صورتی که به سنین بزرگسالی رسیده‎اید باز هم می‎توانید با استفاده از راهکارهای مختلف، خصوصا با استفاده از مطالعه هوش کلامی خودتان را تقویت کنید. در صورتی که قصد تقویت هوش کلامی کودک را دارید، به او سخت نگیرید و بازی‎هایی را انتخاب کنید که خود او نیز به انجام آن‎ها علاقه دارد تا به این ترتیب نتیجه بهتری از روند کار بگیرید.

منبع:

https://rasekhoon.net/news/show/1634839

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پخش سراسری موزیک

شما در رسانه آهنگ و معتبرترین وبسایت های موسیقی ایرانی توضیحات بیشتر ...
برقراری تماس از طریق تلگرام aminka90@
پلیر رسانه آهنگ
00:00
00:00
00:00
لیست پخش
دانلود